33 مورد از خواص بی نظیر بادام که شاید نمیدانید

by بادام in جولای 20, 2019

آمروز برای شما در سایت بادام به 33 مورد از خواص بی نظیر بادام که شاید نمیدانید پرداخته ایم همراه ما باشید همچنین در مطالب قبلی به مطلب بادام چیست؟ + مضرات و تذکرات بادام پرداخته ایم که می توانید بخوانید.

خواص بادام

 ۱۔ بادام میوهای سرشار از ویتامین PP ، B2  ، B1  ، قند، کلسیم و مواد چربی است.

۲- دانشمندان بزرگ اسلام (بوعلی سینا، زکریای رازی) بادام را به عنوان نرم کننده سینه، آرام کننده سوزش ادرار، تقویت کننده معده و ربه و پاک کننده روده ها تجویز می کرده اند.

33 مورد از خواص بی نظیر بادام که شاید نمیدانید

33 مورد از خواص بی نظیر بادام که شاید نمیدانید

3-  زکریای رازی عقیده داشت بادام، هوش را زیاد نموده و بدن را فربه و چاق میکند.

همچنین بخوانید:

۳۱ فایده شگفت انگیز زعفران برای پوست ، مو و سلامتی

۴- بادام، دارای مقداری آهک و مقداری قابل توجهی فسفر است که اثر کاملی بر مغز و سیستم عصبی دارند.

5- بادام رسیده خشک بی اندازه مقوی است و برای کسانی که دچار کمبود کلسیم شده اند، غذایی عالی است.

همچنین بخوانید: 55 مورد از خواص بینظیر انار که شاید نمیدانید

۶ – از بادام شیرین روغنی استخراج می کنند که مسهل است. و مصرف آن برای اشخاص بزرگ سال /۶۰ گرم و بچه ها ۱۵ تا 10 گرم است که باید صبح ناشتا خورده شود.

۷۔ اگر زخم اگزما را با روغن بادام شیرین چرب کنند، در بهبود آن تسریع خواهد شد.

۸- برای تقویت امعاء می توان پایین شکم را با روغن بادام شیرین هر صبح و شب مالش داد.

۹- روغن مایع بادام شیرین، برای آرام کردن درد گوش خیلی مفید است به این منظور باید نیم قاشق قهوه خوری کوچک روغن بادام را شب، هنگام خواب در گوش بچکانند.

۱۰- برای نرم نگه داشتن دستها در زمستان و بهبود ترک دستها می توان روغن بادام شیرین را به اندازه مساوی باکره و کاکائو مخلوط کنید و مانند پماد به دستهای خود بمالید.

همچنین بخوانید: 6 مورد از تذکرات جدی در مورد مصرف انار

۱۱. شیر بادام را برای درمان تشنج، عفونت معده، روده ها و مجاری ادرار مصرف می کنند. (برای تهیه شیر بادام / ۵۰ گرم کوبیده مغز بادام شیرین را با ۵۰ گرم قند با شکر می سایند در یک لیتر آب ریخته و آهسته با قاشق بهم می زنند تا محلول یکنواختی بدست آید که شبانه روز چند مرتبه می نوشند. میوه درمانی /۱۵۲)

۱۲. مصرف شیر بادام برای معالجه تپش قلب، سرفه های پی در پی مؤثر است .

۱۳ – روغن بادام شیرین، سرفه های خشک با منشأ عصبی را تسکین می دهد.

۱۴ – روغن بادام شیرین، اخلاط غلیظ را به راحتی دفع می کند در دو مورد فوق باید افراد بالغ، صبح و ظهر و شب هر دفعه یک

دو قاشق مرباخوری روغن بادام بخورند.

33 مورد از خواص بی نظیر بادام که شاید نمیدانید

33 مورد از خواص بی نظیر بادام که شاید نمیدانید

۱۵- روغن بادام در معالجه قولنج کلیه، سنگ کلیه، وجود خون در ادرار، دردهای زایمانی، بی تابی های کودکان بر اثر دل پیچه، حالات تشنجی شیرخواران، به صورت خوراکی یا تنقیه بکار می رود. مقدار مصرف برای بزرگسالان ۱۵ تا ۶۰ گرم است که در یک لیوان آب گرم حل نموده و به بیمار می خورانند و با تنفیه میکنند و در شیرخواران یک قاشق مرباخوری یا چایخوری در نصف استکان آب گرم است.

۱۶- روغن بادام، خشونت حلق را برطرف می کند برای این منظور ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری روغن بادام شیرین را در یک لیوان آب گرم ریخته و غرغره می کنید و در صورت تمایل بعد از غرغره می توان آن را فرو داد.

۱۷ – برای جلوگیری از پیشرفت قوز ( خمیدگی مهره های پیرمردان ) و درمان آن باید روغن بادام شیرین را کمی گرم نمود و روزی چند مرتبه در محل مهره های تازه کج شده مالید و بیمار به پشت بخوابد.

18 ۔ اگر ۵۰ گرم پوست خشک و زرد رنگ بادام شیرین را در لیتر آب بجوشانند و افراد بالغ صبح و ظهر و شب، هر دفعه یک

استكان به همراه کمی شکر بنوشند و اطفال نصف استکان را گلو درد، سرفه های پی در پی، التهاب مجاری تنفسی را تسکین می‌دهد.

19 – شکوفه بادام شیرین، مسهل ملایمی است که به صورت دم کرده به اطفال می دهند.

۲۰- برگ بادام، صفرابر و مقوی کبد است و از آن جوشاندهای تهیه میکنند که با شکر شیرین نموده و به تدریج گاهی یک استکان می خورند. خوردنیهای شفابخش/۲۱ + میوه درمانی /۱۵۱

۲۱- بادام برای تقویت حافظه و نیروی بینایی مؤثر است.

 ۲۲ – بادام گرم و تر است و مصلح آن شکر می باشد. اسرار تندرستی / ۱۸۶

۲۳ – از بادام شیرین شربتی تهیه می کنند که در مورد التهاب و تورم اعضاء تناسلی و ادرار مفید است، این شربت خنک و مسکن است بدین منظور باید یک کیلو بادام را پوست کند و آن را در هاونی که کمی آب دارد کوبید تا خمیری بدست آید و سپس آن را با یک لیتر آب و ۵۰۰ گرم شکر مخلوط کرده و صاف میکنند و ۷۰۰ گرم قند و ۲۰۰ گرم عرق بهار نارنج را به آن اضافه می‌نمایند. میوه ها و سبزیهای های شفابخش/ ۲۲۰

۲۴ – از دم کرده ۳۰ گرم برگ و ۱۵ گرم شکوفه درخت بادام  مخلوطی را وجود می آورند که ادرار را زیاد می کند و مسهل و

کرم کش است.

۲۵. اگر بادام را بو دهید و آنرا مثل قهوه بسائید، جانشين قهوه خواهد شد که هیچ ضرری نخواهد داشت. ( میوه ها و سبزیهای شفابخش/ ۲۲۱  )

۲۶. اگر یک مشت پوست کوبیده بادام را به مدت نیم ساعت بجوشانند و کمی شکر و چند قطره آب لیمو را به آن اضافه کنند، چای بهداشتی و معطری را به وجود خواهند آمد که در معالجه تب، سرفه درد گلو به کار می رود. (  همان ماخذ / ۱۲۱  )

۲۷ – اگر برگهای تازه و سبز درخت بادام را به صورت مرهم روی سوختگی و کوفتگی بگذارند مفید خواهد بود.

۲۸ – پوست بادام شیرین بهترین غذا برای حیوانات علف خوار است که آن را به شکل قطعات درشتی با یونجه و جو مخلوط می‌کنند و به دام ها می دهند و به سرعت چاق می شوند. (  همان مأخذ / ۱۱۹ )

۲۹ – بادام بسیار غذای خوبی است و مخصوصا به خانمها توصیه میکنند هنگامی که حامله هستند و با شیر می‌دهند آنرا مصرف کنند زیرا بادام مقوی و نیروبخش است و بر روی سلامتی نطفه اثر به سزایی دارد.

۳۰- چغاله بادام که بادام نارس لطیف با پوست سبز است و برای معده مقوی و جهت لثه ها خوب است.

۳۱- از بادام شیرین، شربتی تهیه می کنند، که برای درمان التهاب و تورم اعضاء تناسلی مفید است. (  خواص میوه ها و سبزیها/ ۱۳۲  )

۳۲ – در بادام مواد نشاسته ای تقریبأ وجود ندارد، لذا مبتلایان به مرض قند ( دیابت ) می توانند، مقدار زیادی از آن را بخورند و آنرا جانشین نان سازند.

۳۳۔ مغز بادام شیرین به علت داشتن فسفر، بهترین درمان بیماری مغزی و عصبی است. (    اسرار خوراکی ها/۳۰۹ )

 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *